• Doğalgaz Acil İhbar Hattı : 187
  • Tel : 444 0 187
  • Whatsapp : 0552 187 0 187
  • Bip : 0538 882 91 91

Doğal Gaz Hattı TaranıyorDoğal Gaz Hattı Taranıyor

Karabük İşletme Müdürü Cengiz MANCOĞLU, Karabük ili ve Safranbolu ilçesinde bulunan doğal gaz şebekesinin genel bir kontrolden geçtiğini belirtti.


Kargaz Acil Müdahale ekipleri, Karabüklülerin ve Safranboluluların güvenliği için 580 kilometrelik şebeke hattında, 12.611 adet servis kutusunda ve tüm şebeke müştemilatlarında kaçak taraması yapmaktadır.

Yapılan açıklamada; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) mevzuatı doğrultusunda, olası kaçakların tespiti ve gereken tedbirlerin alınması amacıyla yılda 2 kez, metan gazına duyarlı cihazlarla, Acil Müdahale ekipleri tarafından Karabük ve Safranbolu cadde ve sokaklarında doğalgaz kaçak kontrolü yapılacağı belirtildi.

Taramaların, zeminin kuru olduğu ve rüzgârsız havalarda yapıldığı, bu nedenle yaz başında Nisan-Mayıs aylarında hava şartlarına bağlı olarak başladığı kaydedilerek şöyle denildi:
“2014 yılı için lisans bölgemizdeki 580 kilometrelik doğalgaz dağıtım ve servis hattının kaçak arama programı yapıldı. Mayıs ayında başlayan taramalarda, Mayıs ayı ortasına kadar 300 kilometre kaçak araması yapılarak kayıt altına alındı. Şu ana kadar yapılan kontrollerde sadece bir noktada ufak çapta bir kaçak tespit edilmiştir. Tespit edilen bu kaçağın anında müdahale edilerek bakım onarımı yapılmıştır. Taramalarda daha sağlıklı tespitler yapılabilmesi için, kuru zeminde ve rüzgârsız havalarda çalışmaların yapılması gerekmektedir. Kaçak arama çalışmalarının ilk kısmının, hava şartları elverişli olduğu sürece Haziran ayı ortasına kadar ikinci kısmının da Ağustos ayı sonuna kadar bitirilmesi planlanmaktadır”


Açıklamada, kaçak tarama faaliyetlerinin, gelişmiş teknolojiyle donatılmış araçlarla yapıldığı, araçların ortamda ve menhollerdeki hava-gaz karışımını çekerek, aracın içindeki bilgisayar bağlantılı cihazla ölçtüğü belirtilerek, metan gazına duyarlı bu cihazın, gaz kaçağı durumunda da 2 saniye içinde gazı algılayıp, araçtaki cihazdan sesli ve görüntülü alarm sinyali verdiği bildirildi. Bu araçların giremediği bölgelerde ve site içlerinde de personelin hassas el dedektörlerle yaya olarak tarama yaptığı ifade edildi.