• Doğalgaz Acil İhbar Hattı : 187
  • Tel : 444 0 187
  • Whatsapp : 0552 187 0 187
  • Bip : 0538 882 91 91

GAZBİR 2015-2016 Kış Sezonu öncesinde Doğal Gaz Abonelerini UyardıGAZBİR 2015-2016 Kış Sezonu öncesinde Doğal Gaz Abonelerini Uyardı.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) 2015-2016 kış sezonu öncesinde doğal gaz kullanan 11,1 milyon aboneye güvenli kullanım için bazı uyarılarda bulundu.

   Kullanılan yakıcı cihazların (Brulör, kombi, soba, şofben, ocak vb. ) yıllık bakımları ve esnek bağlantı elemanlarının sızdırmazlık kontrolleri sertifika sahibi firmalara yaptırılmalıdır.

   Binaların baca kontrolü ve temizliği mutlak suretle yetkili firmalara yaptırılmalıdır.

  Yakıcı cihazların bulunduğu ortamda yer alan havalandırma menfezinin kesinlikle kapatılmamalıdır. Yakıcı cihazlar oksijen akışıyla güvenli ve verimli olarak çalışmaktadır. Havalandırma menfezinin kapatılması cihaza gelen oksijen akışını keseceğinden karbonmonoksit zehirlenmesine sebep olabilmekte ve doğal gaz tüketimini artırmaktadır.

  Ömrü dolan yakıcı cihaz ve baca bağlantıları değiştirilmelidir.

  Abonelerimiz yakıcı cihazların bulunduğu odalarda asla uyumamalıdır.

  Abonelerimizin ortamda gaz kokusu almaları halinde öncelikle sayaç önünde bulunan ana vanayı kapatmaları, kapı ve pencerelerin açarak ortamı havalandırmaları, yakıcı cihazların tamamını kapalı konuma getirdikten sonra ortamı terkederek “187 Doğal Gaz Acil Hattı”’nı aramaları gerekmektedir.

  Kurallara uygun kullanıldığında doğal gaz en güvenli enerji kaynağıdır.

 

Yaşar Arslan: Doğal Gaz Dağıtım Sektörü için öncelikli hedef tüketici güvenliği ve memnuniyetidir.

 

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan 2015-2016 yılı kış sezonu öncesinde ülkemizde doğal gaz kullanmakta olan tüm tüketicilerin doğal gazın güvenli kullanımı konusunda üzerine düşen bazı görevler bulunduğunu, basit tedbirlerin abonelerimizin can ve mal güvenliğinin korunması ve enerji tasarrufu için büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Doğal gaz Piyasası Kanunu sayaç sonrası tesisat ve cihazların iyi durumda tutulması konusunda abonelerin sorumlu olduğunu belirtmektedir.

“GAZBİR olarak tüketici odaklı ve kaliteli hizmet anlayışının devam ettirilmesi için elimizden gelen çabayı sarfediyoruz. Geçen sene tüketicilerin güvenli ve verimli doğal gaz kullanımı konusunda bilgilendirilmesi için GAZBİR olarak kamu spotları hazırlattık. Bu sene de benzer çalışmalarımız olacak. Doğal Gaz Dağıtım Sektörü için öncelikli hedef tüketici memnuniyetidir. Güvenli işletmecilik ise bunun ayrılmaz bir unsurudur.” 

Her yıl artan abone sayısıyla büyüme trendini sürdüren doğal gaz dağıtım piyasasının önümüzdeki kış sezonu için hazır olduğunu belirten Arslan, abonelerin kesintisiz ve güvenli şekilde doğal gaz kullanmalarının geçen senelerde olduğu gibi bu sene de sağlanması için ilgili kuruluşlarla koordineli şekilde çalışacaklarını ve herhangi bir arz sorunu yaşanmasının beklenmediğini vurguladı.

Doğalgaz abonelerimize ve kamuoyuna duyurulur

SAYGILARIMIZLA,

GAZBİR BASIN