• Doğalgaz Acil İhbar Hattı : 187
  • Tel : 444 0 187
  • Whatsapp : 0552 187 0 187
  • Bip : 0538 882 91 91

İÇ TESİSAT FİRMALARINA DUYRULUR!
Kurumumuz tüm doğalgaz tesisatlarının imalat, proje onay ve tesisat kabul işlemlerini 4646 sayılı kanun ve ilgili yönetmeliklere göre yapmak zorunluluğundadır.

EPDK iç tesisat yönetmeliğin 5. Maddesinde “tesisatın tasarımı, yapımı, yerleştirilmesi, kontrolü, işletmeye alınması ve işletilmesi ile ilgili olarak TS, EN, ISO, IEC standartlarından herhangi birine, bu standartlarda yoksa, TSE tarafından kabul gören diğer standartlara uyulması zorunludur. İç tesisatta, standart belgesine sahip olmayan malzeme kullanılamaz” denilmektedir.

Yine aynı yönetmeliğin 6. Maddesinde ise “Müşteri, iç tesisatı veya mevcut iç tesisatta yapılacak tadilatı, bedeli karşılığında sertifika sahibine projelendirir, inşa ettirir. İç tesisatta yapılacak izinsiz tadilat, uygunsuz ve kötü kullanım, yanlış ve bozuk ekipman kullanılması, proje dışı tesisat yapımı ile tesisatın bakımsızlığı nedeniyle doğabilecek zarar ve ziyandan dağıtım veya iletim şirketleri sorumlu değildir.” denilmektedir.

Bu hususlar dâhilinde; mevcut doğalgaz kullanıcılarının, tesisatlarıyla ilgili yapacakları her türlü tadilat ve doğalgaz kullanan cihaz değişikliği vb. işlerini, şirketimiz web sitesinde ilan edilen yetkili firmalara yaptırmak sureti ile, kurumumuzdan proje ve tesisat onay işlemlerini yaptırması gerekmektedir.

Bu konuda tüm doğalgaz kullanıcıları, yetkili firma ve yetkili cihaz servislerinin gerekli hassasiyeti göstermesini rica ederiz. Aksi durumlarda gaz arzının sağlanması mümkün olmayacak ve usulsüz kullanım işlemleri başlatılacaktır.   

Saygılarımızla,