• Doğalgaz Acil İhbar Hattı : 187
  • Tel : 444 0 187
  • Whatsapp : 0552 187 0 187
  • Bip : 0538 882 91 91

Heyelan Bölgesindeki Çalışmalarımız Devam Ediyor 

İlimizdeki aşırı yağış sonucu Bulak deresinde oluşan taşkın 02 Şubat 2016 tarihinde diğer tüm altyapı tesislerinde olduğu gibi doğal gaz şebekesinde de hasar meydana getirmiştir.  Acil ekiplerimiz tarafından yapılan ilk müdahale sonucunda gaz akışı kısa süre içinde kesilerek vatandaşın can ve mal emniyeti sağlanmıştır.

Bunun sonucunda Bostanbükü Köyü ile Yüzüncü Yıl Mahallesinde kısmen gaz kesintisi meydana gelmiştir. Ekiplerimiz doğal gazı kesilen mahallelere yeniden gaz arzı sağlamak için çalışmalara derhal başlamış ancak bölgedeki şartların elverişiz olması ve ilgili diğer kurumlarımızın da güvenli çalışmasını sağlamak adına gaz verme işlemi kısmen gerçekleştirilebilmiştir.

Bölgede yaklaşık 1.500 abonemiz bulunmaktadır. Tüm olumsuzluklara rağmen bu abonelerimizin % 90’ının gaz arzı aynı gün içinde geçici olarak sağlanmış, diğer kurumların çalışmaları sebebiyle sadece Yüzüncü Yıl Mahallesinin bir kısmının gaz arzı henüz sağlanamamıştır.

Bu gün (3 Şubat)  itibarıyla Yüzüncü Yıl mahallesi ile ilgili de geçici bir çözüm üretilmiştir. Bu kapsamda D030 Karayolunun heyelanın meydana geldiği her iki tarafındaki doğal gaz hattı, dere üzerinden yapılacak geçici bir uygulamayla birleştirilerek yolun Kastamonu tarafındaki doğal gaz hattı da gazlanmış olacaktır.  Felaketin boyutunun büyüklüğü nedeniyle, hepsi vatandaşımıza hizmet amacıyla tesis edilen tüm altyapı şebekeleri zarar görmüş olduğundan çalışmalar oldukça yavaş ilerlemektedir. Buna rağmen bölgenin kalan kısmındaki gaz kesintisinin bu gün içinde giderilmesine çalışılmaktadır.  Bu gerçekleştiğinde ekiplerimiz tüm sokakları dolaşarak binaların gaz arzlarını sağlamış olacaktır.

İlimizdeki doğal gaz şebekesi sektörümüzle ilgili son teknoloji kullanılarak tesis edilmiştir.  Binalara doğal gazın ulaştırılmasında kullanılan PE (Poletilen) esaslı doğal gaz borusu 1/6 oranında uzama kabiliyetine sahiptir. D030 Karayolu paralelinde bulunan ve Yüzüncü Yıl Mahallesinin gaz arzını sağlayan doğal gaz hattı,  sel sularının taşıdığı maddelerin etkisi ve karayolunun da çökmesiyle kopmuş, ancak Bostanbükü Vatan Caddesinde bulunan doğal gaz hattında bu felakete rağmen kopma olmamıştır. Ekiplerimiz dakikalar içinde kopma olan hatla ilgili vanaları kapatarak gaz akışını durdurarak olası can ve mal kaybının önüne geçmiştir. Ayrıca kopma oluşmamasına rağmen ihtiyaten diğer hattaki gaz arzı da durdurulmuş, yapılan ilk müdahalenin ardından bu hatta yeniden gaz verilmiştir.

Bölgedeki faaliyetimiz Belediye, DSİ ve Karayolları ile koordinasyon halinde devam etmektedir.